Overview Conference Program

Tuesday May 14
08:45 - 09:00 Conference Opening
09:00 - 10:00 Session 1: Keynote 1 by Marc Snir (Winner IEEE Award Scalable Computing)
10:00 - 10:30 Break
10:30 - 12:10 Session 2A:
Performance
Session 2B:
Clouds I
Session 2C:
Doctoral Symposium
12:10 - 13:30 Lunch
13:30 - 15:10 Session 3A:
Programming Models
Session 3B:
Accelerators
Session 3C:
Doctoral Symposium
15:10 - 15:40 Break
15:40 - 16:30 Session 4: Poster Presentations
16:30 - 18:00 Session 5: Posters + Conference Reception

 

Wednesday May 15
09:00 - 10:00 Session 6: Keynote 2 by Simon Portegies Zwart
10:00 - 10:30 Break
10:30 - 12:35 Session 7A:
Scheduling
Session 7B:
MapReduce
Session 7C:
Applications I
12:35 - 14:00 Lunch
14:00 - 15:00 Session 8: Panel on Clouds
15:00 - 15:30 Break
15:30 - 17:10 Session 9A:
Data Management
Session 9B:
Multicore
Session 9C:
SCALE
18:30 - 22:00 Conference Dinner in Restaurant De Lindenhof

 

Thursday May 16
09:00 - 10:00 Session 10: Keynote 3 by Daniel A. Reed
10:00 - 10:30 Break
10:30 - 12:10 Session 11A:
Load Balancing
Session 11B:
Clouds II
Session 11C:
Applications II
12:10 - 13:15 Lunch
13:15 - 14:30 Session 12A:
Architectures
Session 12B:
Energy and Fault Tolerance
14:30 Conference Closing with Award Ceremony
Rooms:
Plenary Sessions Senate Room
Track A Senate Room
Track B Van Hasselt Room
Track C Committee Room 3
Breaks, Lunches, Poster Session and Reception Foyer

Conference Program

Conference by session

Tuesday, May 14

08:30 - 08:45

Conference Opening

08:45 - 10:00

Session 1: Keynote 1 (winner IEEE Award for Excellence in Scalable Computing)

  • Room: Senate

    Chair: Manish Parashar

  • Programming Models for High-Performance Computing

    Marc Snir, Argonne National Laboratory and University of Illinois at Urbana-Champaign, USA

10:00 - 10:30

Break

10:30 - 12:10

Session 2A: Performance

  • Room: Senate

    Chair: Thilo Kielmann

  • Exploiting per User Information for Supercomputing Workload Prediction Requires Care

    Tuan Dinh, Lachlan Andrew and Philip Branch (Swinburne University of Technology)

  • Building an Elastic Cloud out of Small Datacenters

    Indra Widjaja, Sem Borst and Iraj Saniee (Bell-Labs)

  • Simulating Application Workflows and Services Deployed on the European Grid Infrastructure

    Sorina Camarasu Pop, Tristan Glatard and Hugues Benoit-Cattin (CREATIS

12:10 - 13:30

Lunch

13:30 - 15:10

Session 3A: Programming Models

  • Room: Senate

    Chair: Daniel Katz

  • Towards Asynchronous, MPI-Interoperable Active Messages

    Xin Zhao (University of Illinois, Urbana-Champaign), Darius Buntinas (Argonne National Laboratory), Judicael Zounmevo (Queen

15:10 - 15:40

Break

15:40 - 16:30

Session 4: Poster Presentations

  • Room: Senate

    Chair: Rob van Nieuwpoort

16:30 - 18:00

Session 5: Posters + Conference Reception

  • Room: Foyer

Wednesday, May 15

09:00 - 10:00

Session 6: Keynote 2

  • Room: Senate

    Chair: Dick Epema

  • The Astronomical Multipurpose Software Environment and the Ecology of Star Clusters

    Simon Portegies Zwart, Leiden University, the Netherlands

10:00 - 10:30

Break

10:30 - 12:35

Session 7A: Scheduling

  • Room: Senate

    Chair: Douglas Thain

  • Multi-Objective Workflow Scheduling: An Analysis of the Energy Efficiency and Makespan Tradeoff

    Juan J. Durillo, Vlad Nae and Radu Prodan (University of Innsbruck)

  • Automated SLA Negotiation Framework for Cloud Computing

    Linlin Wu and Raj Buyya (University of Melbourne)

  • Hierarchical I/O Scheduling for Collective I/O

    Jialin Liu, Yong Chen and Yu Zhuang (Texas Tech University)

  • Stretch Out and Compact: Workflow Scheduling with Resource Abundance

    Young Choon Lee and Albert Y. Zomaya (University of Sydney)

  • Scheduling Transactions in Replicated Distributed Software Transactional Memory

    Junwhan Kim and Binoy Ravindran (Virginia Tech, ECE)

Session 7B: MapReduce

  • Room: Van Hasselt

    Chair: Jean-Louis Pazat

  • Bi-Hadoop: Extending Hadoop To Improve Support For Binary-Input Applications

    Xiao Yu and Bo Hong (Georgia Institute of Technology)

  • Non-intrusive Slot Layering in Hadoop

    Peng Lu, Young Choon Lee and Albert Zomaya (University of Sydney)

  • Resilin: Elastic MapReduce over Multiple Clouds

    Anca Iordache (INRIA), Christine Morin (INRIA), Nikos Parlavantzas (INSA), Eugen Feller (INRIA) and Pierre Riteau (University of Chicago)

  • A Lightweight Continuous Jobs Mechanism for MapReduce Frameworks

    Trong-Tuan Vu (INRIA) and Fabrice Huet (INRIA-University of Nice-CNRS)

  • A Scalable Implementation of a MapReduce-based Graph Processing Algorithm for Large-scale Heterogeneous Supercomputers

    Koichi Shirahata, Hitoshi Sato, Toyotaro Suzumura and Satoshi Matsuoka (Tokyo Institute of Technology)

Session 7C: Applications I

  • Room: Committee 3

    Chair: Daniel Katz

  • V-BOINC: The Virtualization of BOINC

    Gary McGilvary (University of Edinburgh), Adam Barker (University of St Andrews), Ashley Lloyd (University of Edinburgh) and Malcolm Atkinson (University of Edinburgh)

  • Experiences Applying Data Staging Technology in Unconventional Ways

    Jay Lofstead (Sandia National Laboratories), Ron Oldfield (Sandia National Laboratories) and Todd Kordenbrock (Hewlett Packard)

  • Versioned File Backup and Synchronization in Serverless Clouds

    Shuang Qiu (Shanghai Jiao Tong University), Jingyu Zhou (Shanghai Jiao Tong University) and Tao Yang (UC Santa Babara)

  • Exploring Dynamic Enactment of Scientific Workflows using Pilot-Abstractions

    Mark Santcroos (Academic Medical Center of the University of Amsterdam), Barbera Desiree Chantal Van Schaik (Academic Medical Center of the University of Amsterdam), Shayan Shahand (Academic Medical Center of the University of Amsterdam), Silvia Olabarriaga (Academic Medical Center of the University of Amsterdam), Andre Luckow (Rutgers University) and Shantenu Jha (Rutgers University)

  • Evaluating Cloud Computing Techniques for Smart Power Grid Design Using Parallel Scripting

    Ketan Maheshwari (Cornell University), Kenneth Birman (Cornell University), Justin Wozniak (Argonne National Laboratory) and Devin Van Zandt (GE Energy)

12:35 - 14:00

Lunch

14:00 - 15:00

Session 8: Panel on Clouds

  • Room: Senate

    Chair: Alexandru Iosup

  • Members:

    Henri Bal, Vrije Universiteit, the Netherlands (slides)

    Rajkumar Buyya, University of Melbourne, Australia (slides)

    Renato Figueiredo, University of Florida, USA (slides)

    Richard Graham, Mellanox, Israel and Oak Ridge National Laboratory, USA (slides)

    Daniel Katz, University of Chicago, USA (slides)

    Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology, Japan (slides)

15:00 - 15:30

Break

15:30 - 17:10

Session 9A: Data Management

  • Room: Senate

    Chair: Alfredo Cuzzocrea

  • Understanding Data Characteristics and Access Patterns in a Cloud Storage System

    Songbin Liu, Xiaomeng Huang, Guangwen Yang and Haohuan Fu (Tsinghua University)

  • Supporting a Light-Weight Data Management Layer Over HDF5

    Yi Wang, Yu Su and Gagan Agrawal (Ohio State University)

  • PARLO: PArallel Run-time Layout Optimization for Scientific Data Explorations with Heterogeneous Access Patterns

    Zhenhuan Gong (North Carolina State University), David Boyuka (North Carolina State University), Xiaocheng Zou (North Carolina State University), Qing Liu (Oak Ridge National Laboratory), Norbert Podhorszki (Oak Ridge National Laboratory), Xiaosong Ma (North Carolina State Univerisity) and Nagiza Samatova (North Carolina State University)

  • Consistency in the Cloud: When Money Does Matter!

    Houssem-Eddine Chihoub (INRIA Rennes-Bretagne Atlantique), Shadi Ibrahim (INRIA Rennes-Bretagne Atlantique), Gabriel Antoniu (INRIA Rennes-Bretagne Atlantique) and Maria S. P

18:30 - 22:00

Conference Dinner in Restaurant De Lindenhof

Thursday, May 16

09:00 - 10:00

Session 10: Keynote 3

  • Room: Senate

    Chair: Thomas Fahringer

  • Clusters, Grids and Clouds: A Look from Both Sides

    Daniel A. Reed, University of Iowa, USA

10:00 - 10:30

Break

10:30 - 12:10

Session 11A: Load Balancing

  • Room: Senate

    Chair: Juan Durillo

  • Gang Migration of Virtual Machines using Cluster-wide Deduplication

    Umesh Deshpande, Brandon Schlinker, Eitan Adler and Kartik Gopalan (Binghamton University)

  • Improving HPC Application Performance in Cloud through Dynamic Load Balancing

    Abhishek Gupta (Parallel Programming Lab), Osman Sarood (UIUC), Laxmikant V. Kale (UIUC) and Dejan Milojicic (HP Labs)

  • Automatic Performance Prediction for Load-Balancing Coupled Models

    Daihee Kim (State University of New York at Binghamton), J. Walter Larson (Australian National University) and Kenneth Chiu (State University of New York at Binghamton)

  • Collocating CPU-only jobs with GPU-assisted jobs on GPU-assisted HPC

    Jiadong Wu and Bo Hong (Georgia Institute of Technology)

Session 11B: Clouds II

  • Room: Van Hasselt

    Chair: Henri Bal

  • A Chemistry-Inspired Middleware for Self-Adaptive Decentralized Execution of Service Compositions

    Chen Wang (INRIA) and Jean-Louis Pazat (IRISA/INSA de Rennes)

  • Computation Certification as a Service in the Cloud

    Safwan Khan and Kevin Hamlen (University of Texas at Dallas)

  • Security Risk Assessment of Cloud Carrier

    Swetha Reddy Lenkala (Tennessee State University), Sachin Shetty (Tennessee State University) and Kaiqi Xiong (Rochester Institute of Technology)

  • Efficient Use of Geographically Spread Cloud Resources

    Yossi Kanizo, Danny Raz and Alexander Zlotnik (Technion)

Session 11C: Applications II

  • Room: Committee 3

    Chair: Thilo Kielmann

  • Large Scale Parallel Solution of Incompressible Flow Problems using Uintah and Hypre

    John Schmidt, Martin Berzins, Jeremy Thornock, Tony Saad and James Sutherland (University of Utah)

  • Case Studies in Designing Elastic Applications

    Dinesh Rajan, Andrew Thrasher, Badi' Abdul-Wahid, Jesus A Izaguirre, Scott Emrich and Douglas Thain (University of Notre Dame)

  • High-Performance Quantum Computing Simulation for the Quantum Geometric Machine Model

    Adriano Kurz Maron, Renata Hax Sander Reiser and Maur

12:10 - 13:15

Lunch

13:15 - 14:30

Session 12A: Architectures

  • Room: Senate

    Chair: Marian Bubak

  • Flexible Capacity Partitioning in Many-Core Tiled CMPs

    Xiaowei Jiang (Intel Labs), Ahmad Samih (Intel Austin) and Yan Solihin (NC State University)

  • On Achieving High Message Rates

    Holger Fr

14:30

Conference Closing with Award Ceremony

 


Proceedings-Published Posters

Cloud Computing for High Performance Image Analysis on a National Infrastructure
Dadong Wang (CSIRO) Download Poster

An MPI-IO Compliant Java based Parallel I/O Library
Ammar Ahmad Awan (Kyung Hee University), Muhammad Bilal Amin (Kyung Hee University), Shujaat Hussain (Kyung Hee University), Aamir Shafi (National University of Sciences and Technology (NUST)) and Sungyoung Lee (KyungHee University) Download Poster

Specialized File Transfer Service for Large Oil&Gas Datasets
Fabio de Souza (Petrobras), Marcus Salles (Infnet), Fabio Campos (Petrobras), Silvio Costa (Petrobras), Myrian Costa (COPPE/UFRJ) and Nelson Ebecken (COPPE/UFRJ) Download Poster

TIaaS: Secure Cloud-assisted Traffic Information Dissemination in Vehicular Ad hoc NETworks
Rasheed Hussain, Fizza Abbas, Junggab Son and Heekuck Oh (Hanyang University)
Download Poster

A Novel Checkpointing Scheme for Amazon EC2 Spot Instances
Sunirmal Khatua (University of Calcutta) and Nandini Mukherjee (Jadavpur University) Download Poster

HDFS+: Concurrent Writes Improvements for HDFS
Kun Lu and Dong Dai (University of Science and Technology of China)
Download Poster

Interference-aware Incoming Message Detection for MPI Threaded Progression
Masahiro Miwa, Kohta Nakashima and Akira Naruse (Fujitsu Laboratories Ltd.) Download Poster

Accounting Federated Clouds Based on the JiTCloud Platform
Francisco-Airton Silva (UFPE), Paulo Silveira Neto (UFPE), Vinicius Garcia (UFPE), Fernando Trinta (UFC) and Rodrigo Assad (UFPE)
Download Poster

Predictive Caching in Computer Grids
Efstratios Rappos and Stephan Robert (HEIG-VD) Download Poster

Secure Storage Service for IaaS Cloud Users
Jinho Seol, Seongwook Jin and Seungryoul Maeng (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
Download Poster

Towards Assurance of Availability in Virtualized Cloud System
Seongwook Jin, Jinho Seol and Seungryoul Maeng (Korea Advanced Institute of Science and Technology) Download Poster

Isolated Mini-domain for Trusted Cloud Computing
Jaewon Choi, Jongse Park, Jinho Seol and Seungryoul Maeng (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
Download Poster

User-level Remote Memory Paging for Multithreaded Applications
Hiroko Midorikawa, Yuichiro Suzuki and Masatoshi Iwaida (Seikei University and JST CREST) Download Poster

An Autonomic and Scalable Management System for Private Clouds
Matthieu Simonin (INRIA), Eugen Feller (INRIA), Anne-Cecile Orgerie (CNRS), Yvon Jegou (INRIA) and Christine Morin (INRIA)
Download Poster

Evaluation of Cloud Providers for VPH Applications
Marian Bubak (AGH University of Science and Technology), Marek Kasztelnik (AGH University of Science and Technology), Maciej Malawski (AGH University of Science and Technology), Jan Meizner (AGH University of Science and Technology), Piotr Nowakowski (AGH University of Science and Technology) and Susheel Varma (University of Sheffield) Download Poster

 

 


Web-Published Posters

ConPaaS: an Integrated Runtime Environment for Elastic Cloud Applications
Guillaume Pierre (Universite de Rennes) and Thilo Kielmann (Vrije Universiteit) Download Poster

Auto-tuning MPI Execution Models on Clusters with Accelerator Devices and NUMA Memories
Sadaf R. Alam (Switzerland Swiss National Supercomputing Centre) Download Poster

Energy-aware VM Allocation and Scheduling on An Opportunistic Cloud Environment
Cesar Diaz (University of Luxembourg), Harold Castro (Colombia Universidad de los Andes), Mario Villamizar (Colombia Universidad de los Andes), Johnatan E. Pecero (University of Luxembourg), and Pascal Bouvry (University of Luxembourg) Download Poster